piątek, 6 stycznia 2017

[402.] Kremy pod oczy- czy rzeczywiście są potrzebne?

 
Nie raz spotkałam się ze stwierdzeniem, że krem pod oczy nie jest potrzebnym kosmetykiem. Równie dobrze możemy posmarować okolice oka kremem, który używamy do pielęgnacji reszty twarzy lub olejkiem. Często zainteresowanie kremami pod oczy pojawia się u nas dopiero wtedy, gdy obserwujemy utratę jędrności skóry (a na okolicach oczu ten problem pojawia się jako pierwszy), zmarszczki, opuchnięcia czy zasinienia w okolicach oka. Szukając rozwiązania doraźnego problemu, zapominamy o tym, że kosmetyki działają PREWENCYJNIE i niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie cofnąć zaistniały problem.

Bardzo istotne jest poznać budowę skóry w okolicach oka- przede wszystkim jest ona cieńsza niż na pozostałej partii twarzy a to wiąże się z jej większą delikatnością, reaktywnością oraz przepuszczalnością dla substancji zawartych w kosmetykach. Dodatkowo okolice oka to miejsce, gdzie jest styczność z błonami śluzowymi. Istnieje bardzo duże ryzyko, że substancje nakładane na okolice oczu, mogą wniknąć do krwioobiegu. Wystarczy niestarannie rozprowadzić kosmetyk na powiece, by dostał się on do oka a to może doprowadzić do podrażnienia, opuchnięcia czy zaczerwienienia spojówek.


Różnica w grubości skóry na okolicy oka wiąże się również z szybszym pojawianiem się zmarszczek- zarówno tych wynikających z odwodnienia (które można cofnąć poprzez odpowiednią pielęgnację) oraz mimicznych czy posłonecznych. Często po sezonie zimowym, gdy nasza cera jest narażona na odwodnienie przez niesprzyjające warunki pogodowe oraz suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, obserwujemy utratę jędrności skóry w pierwszej kolejności na okolicy oka. Również ten obszar twarzy zdradza nasz wiek ;).


Kolejnym, bardzo istotnym aspektem związanym z grubością skóry na okolicach oczu jest płytsze umiejscowienie gruczołów łojowych. To sprawia, że bardzo łatwo doprowadzić do zaczopowania owych ujść gruczołów łojowych ("zapchania"). O ile na pozostałej części twarzy "zapchanie" cery skutkuje pojawieniem się wyprysków, które - prędzej, czy później- znikają, o tyle na okolicy oka pojawiają się prosaki. Są to małe "kuleczki", nie większe jak główka od szpilki i w kolorze skóry. Niestety, same nie znikają i ciężko się ich pozbyć. Jedynym wyjściem jest wizyta u dermatologa i ich usunięcie poprzez nakłucie i wyciśnięcie. Zabieg ten nie może być wykonywany w gabinetach kosmetycznych, ponieważ trzeba pamiętać o odpowiednich warunkach sanitarnych podczas nakłuwania skóry, zwłaszcza, w tak delikatnej i ryzykownej okolicy jak oczy. Zabieg ten niestety wiąże się z ryzykiem pozostawienia blizn czy przebarwień.  


Czym kremy pod oczy powinny różnić się od kremów używanych do pozostałej części twarzy?
- bezpieczniejszym składem- brakiem substancji potencjalnie drażniących,
- odpowiednio dobranymi składnikami aktywnymi- niektóre zioła czy oleje mogą być za mocne do stosowania w okolicy oka szczególnie w wysokim stężeniu,
- dodatkiem substancji działających łagodząco, zmniejszających zaczerwienienia czy opuchliznę oczu,
- konsystencją- dobrze wchłaniającą się.

Chciałabym zatrzymać się na chwilę przy konsystencji kremów pod oczy. Wiele Pań uskarża się, że "krem pod oczy był za lekki, niedostatecznie nawilżał". Warto zastanowić się nad tym problemem. Jeśli krem pozostawił uczucie wysuszenia, ściągnięcia, mamy problem z łuszczeniem się okolicy oczu to jak najbardziej należy sięgnąć po kosmetyk o bardziej treściwej konsystencji. Jeśli jednak oczekujemy, że krem pod oczy pozostawi na skórze film, to jest to błąd! Idealny dla naszej cery krem pod oczy powinien wchłonąć się całkowicie a jednocześnie dobrze nawilżać cerę, bez pozostawienia suchych skórek w okolicy oka czy uczucia wysuszenia w ciągu dnia. Z tego też powodu odradzam stosowanie olejów na okolice oka- nawet tak lekkich jak słonecznikowy czy makadamia.


Kolejnym problemem wiążącym się z komedogennością kosmetyków a ich wpływem na okolice oczu są parafina, wazelina a także silikony. Zwłaszcza bazy pod cienie do powiek, jako kosmetyki mocno silikonowe stwarzają ryzyko wystąpienia na naszej okolicy oka prosaków.


Pamiętajcie, że kremy przeznaczone "pod oczy" można z powodzenie stosować na górną powiekę a więc całą okolicę oka. Jest to z pewnością lepszy wybór niż użycie kosmetyku przeznaczonego na pozostałą część twarzy czy nie stosowanie w tej okolicy żadnego kosmetyku. Górna powieka ze względu na swoją budowę, bardzo szybko ulega zgubnemu działaniu grawitacji i zaczyna tracić jędrność tworząc opadającą powiekę, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może ograniczać pole widzenia.


Jeśli zadałyście sobie kiedyś pytanie: "Czy w moim wieku powinnam już używać kremu pod oczy?" - odpowiem bez pytania o wiek: TAK =). Kremy pod oczy wykazują głównie działanie prewencyjne i opóźniające procesy starzenia. Jako ciekawostkę wspomnę, że zaczęłam stosować systematycznie kremy pod oczy w wieku... 16 lat. Z racji niezbyt dużych finansów, sięgałam zawsze po krem pod oczy Ziaja z serii Kozie Mleko. Wiem, że nie był to najlepszy wybór, jednak cieszę się, że już wtedy postawiłam na prewencję. Aktualnie jako jedna z niewielu osób w moim wieku nie uskarżam się na żaden problem z okolicą oczu- ani zmarszczki, ani cienie, ani worki. Odkąd zaczęłam stawiać na kosmetyki pod oczy o naturalnych składach, moje oczy są wypoczęte, bez zaczerwienień i obrzęków nawet po ciężkiej nocy.

A jaki jest Wasz stosunek do kremów pod oczy? Stosujecie? Obserwujecie efekty?
Pozdrawiam serdecznie!

54 komentarze:

  1. Właśnie do mnie idzie krem pod oczy z Sylveco, dzięki Twojemu poleceniu :) Jakbyś nie miała pomysłu na posty to chętnie przeczytałabym o pielęgnacji ciała, o balsamach które polecasz ( coś oprócz Sylveco, może coś o zmarszczkach?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O zmarszczkach pisałam tutaj: http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2016/05/zmarszczki-czy-mozna-je-spycic.html

      mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości naskrobię kolejną część "Kompendium Wiedzy o Złuszczaniu Naskórka" i będzie dotyczył peelingów ciała =)

      Usuń
  2. Stosuję, aktualnie ten marki Orientana ze śluzem ślimaka ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I jak się spisuje? :) Ja miałam próbki ale czułam ból aż gałek ocznych =( Jakby ktoś mi igłę wbijał...

      Usuń
    2. U mnie najpierw było ok ale po jakimś czasie gdy tylko nałożyłam miałam wielkie czerwone plamy pod oczami i piekło niemiłosiernie. Jakaś totalna pomyłka ten krem. Mam 36 lat i nigdy żaden krem pod oczy mi nie zrobił niczego złego.

      Usuń
  3. Mam 30 lat i lekkie zmarszczki, lekkie cienie. Używam sylveco (2. opakowanie) ale myślałam o zmianie. Coś bardziej prseciwzmarszkowego. Masz jakiś pomysł? Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Odżywczy Vianek, Bauszka Agafia lub Make Me BIO z marakują :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Make mi bio pod oczy nie prawdził sie . Jest mega lekki dla mojej skóry po 30 okazało sie ze to za mało. Ale krem pomarańczowy, puder myjący i peeling - rewelacja.

      Usuń
    2. Ale marakuja make me bio ma w składzie polysorbate i phenoexyetanol, Agnieszko co o tym sądzisz??

      Usuń
  5. W sumie pierwszy krem pod oczy kupiłam mając 17 lat. Wolę już wcześniej zadbać o skórę pod oczami, niż za kilkanaście lat żałować, że nic nie robiłam ;)
    Polecasz jakiś krem pd oczy dla młodych dziewczyn?
    Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dobre podejście, popieram! =)

      Mogę polecić Ci łagodzący krem pod oczy Sylveco, ponieważ jest bardzo wydajny a dobrze nawilża i łagodzi zaczerwienienia. Skutecznie opóźnia procesy starzenia przez dodatek ekstraktu z kory brzozy.

      Usuń
  6. Agnieszko, przejrzałam Twojego bloga niemalże od deski do deski, ale mam jedno pytanie - skąd bierzesz informacje, który olej jest tłusty/suchy, który "zapycha", który nawilża, jaki ma skład (witaminy np.)? Wiem, że u Ciebie jest spis olejów przypisanych do poszczególnych typów cery, ale chodzi mi jednak o coś bardziej szczegółowego, cobym nie musiała dłużej błądzić. Wiem, że na np. BU czy ZSK są opisy do poszczególnych produktów, ale im dłużej to czytam, tym częściej widzę, że są to lekko zmodyfikowane szablony.

    Swoją drogą, cieszę się, że wreszcie udało mnie się znaleźć osobę wykształconą (kierunkowo), która prowadzi rzetelnego bloga, wyróżniasz się na tle innych blogerek. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiedzę na temat olejów czerpię z wiedzy zdobytej na studiach oraz w trakcie pracy =)

      Dziękuję za pozytywną opinię, to dla mnie bardzo motywujące :D

      Usuń
  7. Ja ciągle szukam swego ulubieńca jeśli chodzi o kremy pod oczy. Sylveco czy Vianka jeszcze nie używałam, ale może się skuszę. Dopiero zaczynam "przygodę z naturalną pielegnacją, pierwsze naturalne kosmetyki Sylveco i Vianek już kupiłam, dokształacam się jesli chodzi o skład INCI i metodę OCM. Wiem, że to nie pytanie zgodne z tematem postu, ale może doradzisz jaki olej bazowy byłby dobry dla cery mieszanej dojrzałej (mam 41 lat)? Robisz świetną robotę prowadząc tego bloga, będę tu częstym gościem. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam olej z pestek winogron! Nie zapycha porów, łatwo się zmywa a ma silne właściwości przeciwstarzeniowe ;)

      Dziękuję za pozytywną opinię! To wiele dla mnie znaczy =))

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. Spróbuję więc metody OCM z olejem z pestek winogron, a jak myślisz czy olejek Alterra migdal i papaja byłby też dobry? Mam go akurat w domu, wczoraj go uzyłam raz do OCM (moje pierwsze mycie OCM) i moja skóra wyglądała po nim jakby promienniej, inaczej, lepiej. Zastanawiam się tylko czy trzeba dodawać do niego olej rycynowy skoro sam go zawiera i to dość wysoko w składzie.

      Usuń
    3. Skład tego olejku Alterra : Glycine Soja Oil, Ricinus Communis Seed Oil, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Zea Mays Germ Oil, Sesamum Indicum Seed Oil, Triticum Vulgare Germ Oil, Vitis Vinifera Seed Oil, Carica Papaya Seed Oil, Olea Europaea Fruit Oil, Persea Gratissima Oil, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Parfum, Limonene, Tocopherol, Linalool, Geraniol, Helianthus Annuus Seed Oil, Citral, Citronellol, Farnesol.

      Usuń
    4. Jeśli tylko nie szczypie Cię w oczy, możesz używać =) Nie dodawałabym do niego oleju rycynowego. Zaobserwuj, jak będzie zachowywać się Twoja skóra. Jeśli jednak efekty OCM nie będą Cię zadowalać, proponuję wykonać samodzielnie mieszankę, czyli: rycyna, pestki winogron w odpowiednich stężeniach =) Wtedy masz pewność, że mieszanka zadziała, ponieważ wiesz, ile oleju rycynowego jest odpowiednie dla Twojej skóry. Z Alterrą to tak "na dwoje baba wróżyła" ale może się spisać zwłaszcza, że pierwsze podejście miałaś udane =)

      Usuń
    5. Dziekuję za odpowiedź. Zamówiłam jednak olej rycynowy i z pestek winogronowy , jak oleje dotrą zrobię mieszankę do OCM. Chcę na początek sprawdzic jak moja skóra reaguje na pojedyńcze oleje, a potem będe kombinować z mieszankami.

      Usuń
  8. Od kilku dni nie mogę się oderwać od Twojego bloga :)
    Obecnie jestem na etapie wdrażania OCM (olej słonecznikowy, olej z czarnuszki + rycynowy) w celu pozbycia się raz na zawsze trądziku :) szukam też jakiegoś dobrego kremu nawilżającego i natknęłam się na produkty firmy MIYA.
    Czy mogłabyś mi powiedzieć, czy warto się nimi zainteresować? Podaję skład jednego z interesujących mnie kremów: Ingredients: Aqua (Water), Propylheptyl Caprylate, Decyl Oleate, Glycerin, Potassium Cetyl Phosphate, Cetearyl Alcohol, Stearic Acid, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Mangifera Indica (Mango) Seed Butter, Hydrolyzed Caesalpinia Spinosa Gum, Caesalpinia Spinosa Gum, Panthenol, Phenoxyethanol, Sodium Polyacrylate, Tocopheryl Acetate, Triethanolamine, Xanthan Gum, Ethylhexylglycerin, Sodium Phytate, Alkohol, Parfum (Fragrance), Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool.
    Ewentualnie może polecisz coś innego mocno nawilżającego dla cery trądzikowej?

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Martwi mnie zawartość etanolu w tym kosmetyku :( jest on w znikomej ilości, jednak systematycznie stosowany może wysuszać skórę, uwrażliwiać ją na działanie czynników zewnętrznych a także nasilić problem trądziku.

      Osobiście polecam Lekki Krem Nagietkowy od Sylveco- w walce z trądzikiem jest niezastąpiony! Nagietek reguluje pracę gruczołów łojowych, goi wypryski a dodatek kory brzozy mocno nawilża oraz działa przeciwzmarszczkowo ;)

      Usuń
    2. Dziękuję mocno :)
      a jeszcze jedno pytanie, odnośnie tego, czy to możliwe, że olej słonecznikowy + czarnuszka + rycynowy do OCM powodują u mnie wysuszenie skóry dookoła ust (po 2 dniach stosowania OCM i 10 dniach stosowania samej czarnuszki na noc)? Czy to raczej efekty nagłych mrozów?

      Usuń
    3. A jakich pomadek do ust używasz?

      Usuń
  9. :(( i tu mnie masz, od czasu do czasu tylko wazeline kosmetyczna klade na usta, ale suchość utrzymuje się dookoła ust nawet bardziej niż na samych wargach.
    Polecasz jakieś niedrogie, dobre pomadki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tutaj poczytaj sobie, jak działa długotrwale stosowana wazelina na naszą skórę i będziesz wiedziała, skąd suchość ust: http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2016/11/389-zapychacze-czesc-i-wazelina-i.html :P

      Obszerny post o pielęgnacji ust pisałam tutaj: http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2016/06/pielegnacja-ust-w-sposob-naturalny_19.html - mogłabym do tej listy dopisać jeszcze balsamy EOS =)

      Usuń
  10. Stosowałam krem pod oczy Sylveco i działał cudnie, ale tylko do połowy opakowania :P Potem stracił moc ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przestałaś obserwować efekty, czy zaczął podrażniać? :(

      Usuń
    2. Zero efektów niestety, a wcześniej rozjaśniał cienie i zmniejszał "zapadnięcie" pod oczami ;) Ogólnie wydaje mi się, że ten krem ma zbyt dużą pojemność i powinni ją zmniejszyć o połowę ;)

      Usuń
  11. Krem pod oczy zaczełam stosować za późno, bo dopiero niedawno. Wcześniej mi się wydawało, że olejek na noc wystarczy:<
    teraz już to moje must have :)

    Monika

    OdpowiedzUsuń
  12. Hej. Mam 18 lat i cerę mieszaną i wrażliwą, od pewnego czasu nie umiem znaleźć odpowiedniej pielęgnacji dla niej, mam na myśli jakiś krem do twarzy, pod oczy i żel do mycia :) nic nie odpowiada mojej skórze, albo czoło się świeci albo okolice oczow są wysuszone, nigdy nie używalam kremu pod oczy, moze mogłabyś mi coś poradzić? Jakieś produkty których cena też będzie rozsądna np 10-do max 30 zł ;) Bardzo ciekawy blog, z pewnością będę często go odwiedzać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przede wszystkim żeby ocenić, czy kosmetyk będzie się u Ciebie spisywał, trzeba zacząć czytać składy INCI. Poradnik dla początkujących znajdziesz tutaj: http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2014/09/134-jak-wybierac-kosmetyk-by-dziaa.html

      O tanich a dobrych markach kosmetyków pisałam tutaj: http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2016/09/365-naturalna-pielegnacja-wcale-nie.html

      Z pewnością na blogu pojawi się wpis o przetłuszczaniu cery, także serdecznie zapraszam do zerkania w przyszłości! =)

      Usuń
  13. dopiero odkryłam Twojego bloga i jestem pod ogromnym wrażeniem :)) wiele wieczorów spedzę za nim przeczytam wszystkie posty :)) zaczynam dopiero przygode z naturalną pielęgnacją , szukam kremu pod oczy dosc mocno odżywczego możesz mi coś polecić ? :) pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że blog okazał się pomocnym :D

      Polecam krem odżywczy pod oczy Vianek ;)

      Usuń
  14. a próbowałaś może tego nowego kremu pod oczy koreańskiej marki Benton ? benton fermentation się nazywa :) stosuję od tygodnia i jest świetny!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie próbowałam i nie przewiduję tego zmienić, ponieważ zawiera glikole w składzie =(

      Usuń
  15. Czy możesz coś powiedzieć o kolejności nakładania pod oczy zestawu krem + olejek z opuncji figowej? A może krem już nie jest potrzebny przy tym cudownym olejku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyciskamy krem na dłoń, dodajemy olejek, mieszamy razem, by olejek ładnie "wkręcił się" w krem i dopiero wtedy nakładamy mazidło pod oczy. W przypadku okolicy oka należy wkręcać olej w krem, żeby olej nie zostawił żadnej tłustej powłoki, by nie doszło do zaczopowania ujść gruczołów łojowych (minimalizowanie ryzyka powstania prosaków) =)

      Usuń
  16. To prawda, stosowanie kremu pod oczy czyni cuda jeżeli regularnie się to robi.
    Jestem wdzięczna mamie, ze pierwszy krem kupiła mi gdy miałam 16 lat,teraz po ponad 10 latach wiedzę, że systematyczność się opłaciła :)
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Cześć :) jaki mozesz polecić mi krem pod oczy na cienie i opuchliznę? Mam 27 lat moze powinnam cos używać takze przeciwzmarszczkowego na kurze łapki?
    Czy żadnego oleju nie polecasz pod oczy?
    A zmywanie makijażu olejem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szukaj kosmetyków, które mają w składzie chaber, świetlik (np. łagodzący Sylveco), ogórek (Make Me BIO) czy kofeinę (Organic Therapy), miłorząb. To substancje wspomagające przepływ limfy i zmniejszające zasinienia wokół oczu :)

      Każda substancja działająca nawilżająco, każde zioło, olej - wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, także nie musisz szukać kosmetyku ze specjalnym dopiskiem :)

      Zmywanie makijażu olejem na okolicę oka jak najbardziej można wykonywać- nie zostawiamy oleju na okolicach oczu jako substancji nawilżającej :)

      Usuń
  18. dlaczego odradzasz używanie olejów pod oczy? Osobiscie używam na noc własnie olejku pod oczy, bo nawet w któryms Twoim wpisie była mowa o tym, ze oleje są lepsze od kremów (głownie, ze względu na podgrzewanie tego drugiego)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Istotnym aspektem związanym z grubością skóry na okolicach oczu jest płytsze umiejscowienie gruczołów łojowych. To sprawia, że bardzo łatwo doprowadzić do zaczopowania owych ujść gruczołów łojowych ("zapchania") treściwymi substancjami jak oleje. O ile na pozostałej części twarzy "zapchanie" cery skutkuje pojawieniem się wyprysków, które - prędzej, czy później- znikają, o tyle na okolicy oka pojawiają się prosaki. Są to małe "kuleczki", nie większe jak główka od szpilki i w kolorze skóry. Niestety, same nie znikają i ciężko się ich pozbyć. Jedynym wyjściem jest wizyta u dermatologa i ich usunięcie poprzez nakłucie i wyciśnięcie. Zabieg ten nie może być wykonywany w gabinetach kosmetycznych, ponieważ trzeba pamiętać o odpowiednich warunkach sanitarnych podczas nakłuwania skóry, zwłaszcza, w tak delikatnej i ryzykownej okolicy jak oczy. Zabieg ten niestety wiąże się z ryzykiem pozostawienia blizn czy przebarwień.

      Usuń
  19. Ostatnio dostałam próbkę żelu pod oczy Vichy Aqualia Thermal i jestem pozytywnie zaskoczona. Zel od razu sie wchłania, ma przyjemną konsystencję. Któraś z was stosuje? Jestem ciekawa opinii innych osób

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wątpię, że znajdziesz tutaj zwolenniczki marki Vichy :P To raczej nie ta grupa odbiorców :P

      Usuń
  20. Ja w sumie od niedawna mam fokus na kosmetyki naturalne, wcześniej kremu pod oczy nie używałam i, o zgrozo, kładłam na calą twarz kremy przeciwtrądzikowe... Dlatego dzięki Ci za pracę którą wykonujesz ku oświeceniu serc takich jak moje...:)
    Przy okazji pytanie, po przestawieniu sie na naturalną pielegnację, stosuje żel + hydrolat+ kwas hialuronowy+ krem lub olej, często mam uczucie suchej skóry. To normalne przy zmianie pielegnacji? Nie zawsze moge nalozyc olej czy np tlusty krem, bo np musze polozyc makijaz. A kremy lekkie sylveco po zelu hialuronowym nie dają rady dobrze nawilzyc. Zel aloesowy bylby lepszy moze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że powinnaś zamiast żelu stosować delikatniejszy środek myjący. Przy suchej skórze zachęcam do wypróbowania mleczek, ale jeśli nie lubisz filmu, które pozostawiają one na skórze, sięgnij po piankę lub emulsję :)

      Jeśli kremy lekkie z Sylveco niedostatecznie nawilżają Twoją skórę, zachęcam do wypróbowania kremu Garden Roses od Make Me BIO =)

      Usuń
    2. Dziękuję, na pewno wypróbuje. Żel też mam z sylveco tymiankowy, na zmianę z rumiankowym i pianką z Ecolab. Coś ewidentnie robię źle, bo nigdy wcześniej nie miałam takiego problemu. Zawsze skóra tłusta, przetłuszczająca się i do tego zaskórniki. A teraz przesuszona. Pozdrawiam ciepło!

      Usuń
  21. Agnieszko, co sądzisz o stosowaniu filtrów pod oczy? Mam na myśli krem z filtrem 50+ który stosuję na co dzień na twarz (obecnie Vichy Ideal Soleil). Zdaję sobie sprawę, że może być on zbyt ciężki... Czy w takim wypadku wystarczy dobry nawilżający krem pod oczy w pielęgnacji przeciwstarzeniowej? Jak chronić skórę pod oczami przed działaniem promieni słonecznych?

    OdpowiedzUsuń
  22. Agnieszko, bardzo przyjemnie czyta się Twojego bloga :) z radością przechodzę od jednego posta do kolejnego!
    W temacie, czy mogłabyś coś polecić na opuchnięte oczy (worki) i zasinienia (skóra pod oczami ma dodatkowo niewielkie zmarszczki, a mam "dopiero" 25 lat)? Myślę, że próbowałam już chyba wszystkiego, a efektów jak nie było, tak nie ma. Dodam, że uprawiam sport, moja dieta nie jest wybitnie bogata w sól, piję herbaty oczyszczające, wykonuję dokładnie demakijaż. Masz jakiś pomysł, który kosmetyk mógłby mnie wspomóc? Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  23. Ja jak narazie nie używalam ale mam 16lat i zbieram pieniądze na kupienie z Ciena/ Rival de loop :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Czy poleciałabyś mi jakiś krem pod oczy? Mam 21 lat i zmarszczki pod oczami ;/

    OdpowiedzUsuń
  25. A co z osobą która ma 25 lat, cerę mieszaną i nie ma widocznych worków, cieni, ani ani problemów z przesuszaniem tego obszaru, ale pragnie zacząć pielęgnować obszar pod oczami? Co polecasz?

    OdpowiedzUsuń