[295.] Mycie twarzy glinką- kolejny sposób na dogłębne oczyszczenie skóry bez użycia detergentów.
Walka o nieskazitelną cerę bez wyprysków to problem, z którym zmaga się coraz więcej kobiet. Wypryski i łojotok nie są już domeną wyłącznie nastolatek- również Panie w wieku dojrzałym uskarżają się na rozszerzone pory, niedoskonałości, zaskórniki czy przetłuszczanie cery. Często ten problem wiąże się z nieodpowiednim oczyszczaniem skóry- wciąż panuje przeświadczenie, że skórę tłustą należy mocno oczyszczać i często peelingować. Niektóre Panie w obawie przed nadmiernym zapchaniem skóry, nie nakładają kremu, co w konsekwencji pobudza cerę do większego łojotoku.
Istnieją dwa filary odpowiedniej pielęgnacji cery:
1. Dobór odpowiedniego kremu, dopasowanego do potrzeb skóry,
2. Dogłębne i jednocześnie delikatne oczyszczanie skóry.
Dziś po raz kolejny skupimy się na oczyszczaniu twarzy, ponieważ z tym aspektem wiele Pań ma problem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do oczyszczenia skóry potrzebny jest płyn micelarny ORAZ żel ORAZ tonik- winę ponoszą reklamy zarzekające się, że ich produkt "3w1" zaspokaja wszystkie potrzeby skóry dotyczące oczyszczania. Niestety tak się nie dzieje a dlaczego, pisałam Wam w osobnym poście: KLIK!
Osobiście jestem wielką fanką oczyszczania twarzy olejami- w skrócie OCM. Jest to metoda umożliwiająca dogłębne oczyszczenie skóry, odblokowanie porów, unormowanie pracy gruczołów łojowych oraz nawilżenie skóry a przy tym bardzo delikatna. Z jej pomocą udało mi się zwalczyć trądzik, z którym zmagałam się od wieku nastoletniego. Jedynym minusem OCM jest czas jej wykonywania.
O tym, czym jest OCM, dlaczego jest tak skuteczne i jak je wykonywać, pisałam tutaj: KLIK!
Gdy w moje łapki wpadł Delikatny Puder Myjący firmy Make Me BIO, okazał się idealnym zamiennikiem dla OCM. Dlaczego? Ponieważ nie posiada w swoim składzie żadnego detergentu, które to często są winne pogarszania stanu naszej cery. Puder ten był zrobiony na bazie białej glinki, dlatego postanowiłam wypróbować mycie twarzy samą glinką.
Do eksperymentu zakupiłam białą glinkę- ze względu na swoje delikatne właściwości, nie wysusza skóry nawet przy codziennym stosowaniu. Na miesiąc czasu całkowicie odstawiłam OCM na rzeczy wypróbowania jak będzie sprawowała się glinka.
Przyznam, że efekty bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły- skóra pozostawała matowa przez cały dzień, pory zostały zwężone a wypryski nie pojawiały się. Biała glinka jest najdelikatniejszym gatunkiem glinki i po jej zmyciu nie czułam ściągnięcia skóry. Wypróbowałam również czerwoną glinkę, jednak była za mocna, minimalnie wysuszała skórę i- niestety- bardzo brudziła umywalkę.
W jaki sposób oczyszczać skórę glinką?
1 płaską łyżeczkę glinki zalewamy hydrolatem lub wodą (najlepiej przegotowaną lub mineralną) w takich proporcjach, by powstała papka. W przybliżeniu proporcje te możecie podpatrzeć na powyższym zdjęciu.
Rozrobioną papkę nakładamy na całą twarz z pominięciem okolic oczu i masujemy skórę (dokładnie taką samą ilość czasu, jak wtedy, gdy myjemy twarz żelem, także ok 0,5-1 min). Po wykonaniu masażu pozostawiam glinkę na twarzy, oczyszczam pojemniczek i szpatułkę, w których rozrabiałam glinkę a dopiero po tym czasie zmywam twarz.
Stosowanie białej glinki wymaga zastosowania później toniku, ponieważ woda wodociągowa może zaburzać pH skóry. Następnie przechodzimy do zastosowania kremu.
Aktualnie powróciłam do OCM, jednak w sytuacjach, gdy brakuje mi czasu, chętnie sięgam po glinkę. W najbliższym czasie zamierzam wykonać post porównujący OCM oraz mycie twarzy glinką- zalety oraz wady obu metod. Chciałybyście przeczytać takie zestawienie?
Pozdrawiam,
mam białą glinkę, więc wypróbuję :)
OdpowiedzUsuńNie lubię produktów '3w1' ;x z glinką nigdy ni próbowałam ;)
OdpowiedzUsuńJa bardzo chętnie spróbuję! :) Codziennie raczej bym nie była się w stanie zmotywować na takie oczyszczanie (to już nie te czasy niestety ;c) ale raz na czas - choćby dla samej odmiany niż faktu realnej zmiany pielęgnacji - czemu nie :)
OdpowiedzUsuńglinek mam sporo więc wypróbuje sposobu
OdpowiedzUsuńPrezentuje się świetnie! Musimy koniecznie wypróbować, sposób dbania o cere dzieki OCM bardzo nas ciekawi. Tym bardziej, że niestety problemy skórne często potrafia zaskoczyc;)
OdpowiedzUsuńKilka razy w tygodniu oczyszczam twarz za pomocą glinki ;)
OdpowiedzUsuńCiekawa jestem czy dla mojej wrażliwej, naczyniowej skóry ta metoda nie okazałaby się zbyt inwazyjna - glinka jednak ma pewne tarcie na skórze w odróżnieniu do żeli czy pianek. Ale pomysł jest świetny.
OdpowiedzUsuńJeśli dobrze rozrobisz glinkę, to nie ma tarcia :) Jak dodasz za mało wody, to może być uczucie "tępoty" :D
Usuńnie próbowałam, ale brzmi zachęcająco
OdpowiedzUsuńchętnie przeczytam o różnicach w tych dwóch technikach, bo zamierzałam po wykorzystaniu moich emulsji i żeli myjących wypróbować OCM :)
OdpowiedzUsuńo jaaa mam glinki i hydrolat a dzisiaj mam urlop więc wypróbuje na pewno !
OdpowiedzUsuńJa od jakiegoś czasu myję twarz pilingiem ziaja-liście manuka. Sprawdza się lepiej, niż te wcześniejsze. W glinki nie chce mi się bawić :-p.
OdpowiedzUsuńNie słyszałam o tej metodzie oczyszczania twarzy. Mam w planach OCM, ale niestety wymaga ona chwili czasu, Wracam późno do domu i stawiam na szybsze środki. Ta forma mycia buzi bardzo przypadła mi do gustu i chyba ją wypróbuje! :) Z chęcią przeczytam zestawienie o tych metodach :)
OdpowiedzUsuńczy po myciu twarzy białą glinką też z początku następuje pogorszenie stanu cery tak jak po ocm?
OdpowiedzUsuńZdarza się, jednak bardziej sporadycznie i szybciej mija niż podczas OCM =)
UsuńCzytałam, że do skóry trądzikowej z tendencją do zaskórników najlepsza jest glinka zielona. Cz teraz też mogę ją używać w ten sposób - do mycia?
OdpowiedzUsuńObawiam się, że stosowanie samej zielonej glinki mogłoby nadmiernie wysuszyć cerę. Ew. możesz dodać trochę zielonej glinki do białej i taką mieszanką myć twarz, jednak wciąż powinna przeważać biała glinka =)
UsuńSuper 👍muszę wypróbować koniecznie.
OdpowiedzUsuńCześć Agnieszko, właśnie zaczynam czytać Twojego bloga! Sama mam problematyczną cerę, więc może znajdę tu wskazówki. Czy Delikatny Puder Myjący firmy Make Me BIO nadaje się też do cer tłustych? Wyżej jest napisane, że jest przeznaczony do suchych, obawiam się, czy mi nie zaszkodzi?
OdpowiedzUsuńJak najbardziej się nada :) Oczyszcza delikatnie ale skutecznie. Nie zostawia żadnej tłustej warstwy, więc nie musisz się martwić o komedogenność :) Pozdrawiam!
UsuńJak czesto można oczyszczać twarz biała glinką? Pozdrawiam ;)
OdpowiedzUsuńNawet codziennie, i rano i wieczorem :)
UsuńWłaśnie cierpię na brak żelu do twarzy, a moje mydełko Aleppo dopiero do mnie zmierza. Koniecznie muszę wypróbować oczyszczanie glinką, może ten sposób stanie się moim ulubionym :)
OdpowiedzUsuńMam taką cichą nadzieję, bo jednak mycie buzi glinką jest dla skóry znacznie bezpieczniejsze niż mydłem :) Nawet Aleppo ;)
UsuńStrasznie się cieszę, że trafiłam na ten post przez odnośnik ze styczniowego denka. Z trądzikiem zaskórnikowym zmagam się od czasów podstawówki ( mam 25). Leczenie dermatologiczne nie pomagało zbytnio. Dopiero szukanie na własną rękę i bardziej świadome podejście do tematu przynosi poprawę. Odstawiłam żele z silnymi detergentami i od 2 lat myłam twarz babydream z pompką ( nie pogarszał cery tak jak żele z sls). Kilka lat temu próbowałam OCM ale wtedy mi nie służyło ( chociaż muszę jeszcze raz zgłębić temat po tym co piszesz).
OdpowiedzUsuńW tym momencie jestem już po pierwszym myciu glinką. Cera jest niesamowita. Naprawdę dobrze oczyszczona i matowa. Jest też lekko ściągnięta ale to zapewne przez to, że użyłam czarnej glinki z morza martwego z fitokosmetik bo tylko taką obecnie posiadam. Musiałam wypróbować od razu po przeczytaniu posta :) Dokupię białą i będzie git :)
Dziękuję Ci bardzo za tego posta.
Jeśli mycie glinką Ci służy, pozostań na razie przy tej metodzie- tylko właśnie wypróbuj białą glinkę :D Żeby nie wprowadzać skórze za wiele zmian na raz ;)
UsuńTrzymam kciuki za poprawę stanu cery! Daj znać za jakiś czas, czy glinki się spisują ;)
P.s Link do postu o czyszczaniu nie działa. Basia
OdpowiedzUsuńO, dziękuję, poprawię! =)
UsuńCześć Kochana :)
OdpowiedzUsuńplanuję właśnie glinkowe zamówienie. Dzięki Tobie poznałam OCM i stosuję tą metodę od prawie roku :)
Teraz trafiłam gdzieś na informację o oczyszczaniu twarzy glinką i oczywiście pobiegłam do Ciebie, bo jesteś dla mnie autorytetem w kwestii pielęgnacji twarzy :)
Czy ta glinka zmywa makijaż?czy to taki krok drugi po oczyszczaniu olejami lub płynem micelarnym?
Monika
Ojeeej, jak mi miło, dziękuję :D
UsuńGlinka działa jak żel- oczyści dogłębnie pory. Dlatego przed jej nałożeniem, trzeba sięgnąć po micel albo olej, produkt, którym zmyjemy makijaż :)
Jestem ciekawa, która metoda lepiej się u Ciebie będzie spisywać :)
Czyli najpierw oczyszczanie olejem, a potem glinka na chwilę?
UsuńI powiedz mi jeszcze: jak nakładam olejek do demakijażu na twarz i wykonuję masaż przez jakieś 4 minuty,to nie jest to za krótko?
Bo olej nakładam zawsze dwa razy i masuję właśnie pierwszy raz dłużej, jakieś 4 minuty, a potem już krócej ;d wolę się dopytać, bo może się okażę, że robię źle :<
UsuńMożesz tak wykonywać demakijaz :) wazne, zeby kosmetyki kolorowe dobrze się rozpusciły- 4 minuty to wystarczający czas :)
UsuńA pytanie ! Stosując owe mycie twarzy glinką należy najpierw zmyć makijarz prawda ?
OdpowiedzUsuńdokładnie :)
UsuńMam akurat w tej chwili tylko glinkę ghassoul - czy mogę ją wykorzystać do mycia twarzy?
OdpowiedzUsuńJa się niestety z tym pudrem Make Me Bio nie polubiłam. Czy rozrabiasz go tak samo jak zwykłą glinkę/ Ja próbowałam łaczyć go na dłoni. Czy białą glinkę mogę stosować codziennie nawet gdy mam skórę suchą?
OdpowiedzUsuńCzy zmywanie makijażu czystym olejem a potem wykonanie mycia glinką żeby pozbyć się pozostałości oleju jest dobrym pomysłem? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam! Mam tłusta cerę i dopiero zaczynam przygodę z naturalną pielęgnacja i mam takie pytanie - czy można używać wieczorem metody ocm a rano białej glinki? Rano mam zazwyczaj bardzo mało czasu na mycie :(
OdpowiedzUsuńNie polecam takich zmian, ponieważ to całkiem dwie różne metody mycia twarzy i skóra reaguje na nie inaczej. Stosowanie ich zamiennie przyczyni się do rozregulowania pracy gruczołów łojowych- w pielęgnacji bardzo ważna jest systematyczność :)
UsuńWitam, bardzo ciekawy post! O tym zastosowaniu glinek nie wiedziałam, a tak się składa, że mam akurat białą glinkę. Ale tutaj pytanie - czy glinki z firmy Fitokosmetik są dobre?
OdpowiedzUsuńLubię glinki w roli maseczek ale jeszcze nie używałam ich do mycia twarzy,na pewno spróbuję😊
OdpowiedzUsuńWitam, nie mogę się zdecydować jednoznacznie na OCM albo glinkę i mam niejasność dot. stosowania glinki i olejów jednocześnie (nie zamiennie). Chodzi mi o to, czy mogę przed nałożeniem glinki wykonać demakijaż/masaż olejami? Czy oleje spełnią swoje zadanie i zdążą wniknąć w skórę przed oczyszczeniem glinką czy lepiej zmyć makijaż micelem i użyć tylko glinki a oleje zastosować np na noc zamiast kremu po oczyszczeniu?
OdpowiedzUsuńPrzed glinką możesz zastosować zarówno olej jak i micel :)
Usuńhttp://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2017/01/406-kompendium-wiedzy-o-stosowaniu.html
Link nie dziala
Usuńz jakiej firmy jest ta biała glinka i hydrolat szałwiowy?
OdpowiedzUsuńDzień dobry! Używam od kilku dni najpierw oleju kokosowego z rycynowym (10% rycynowego) do zmycia makijażu, masuję, zmywam wacikiem, a następnie myję twarz białą glinką i zauważyłam, że cera jest wrażliwa i przesuszona, czy wie Pani, co może być przyczyną? Pozdrowienia!
OdpowiedzUsuńDzień dobry! Używam od kilku dni najpierw oleju kokosowego z rycynowym (10% rycynowego) do zmycia makijażu, masuję, zmywam wacikiem, potem myję twarz białą glinką i nakładam olej krokoszowy. Zauważyłam, że cera stała się wrażliwa i przesuszona. Czy wie Pani, co może być tego przyczyną? Pozdrowienia!
OdpowiedzUsuńZ tego co mi wiadomo olej kokosowy lubi wysuszać, podobnie robi rycynowy ale rycynowy musi być bo pełni rolę oleju oczyszczającego, trzeba zastąpić olej kokosowy innym olejem dopasowanym do typu cery: http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2015/02/183-najwiekszy-spis-olejow-dopasowany.html
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńA co w przypadku posiadania makijazu? Najpierwzmywam olejkiem/ micelem a potem glinka?Sama glinka odpada?
OdpowiedzUsuńCzy olejkiem tym bedzie dobry olejek z emulgatorem z Biochemii Urody? Czy to gorsze od OCM ilepiej sklonic sie ku niemu? Jak wgl prawidlwoo uzywac olejku z emulgatorem? I jak wypada on wlasnie z OCM?
Odradzam stosowanie olejku z BU: http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2017/01/406-kompendium-wiedzy-o-stosowaniu.html
UsuńTutaj post porównujący glinkę, OCM i klasyczne oczyszczanie: http://www.kosmetologia-naturalnie.pl/2016/02/oczyszczanie-twarzy-bez-detergentow.html
Właśnie czekam na zamówienie, kupiłam glinkę ghassoul i chciałabym ją przetestować do mycia twarzy. Czy jeśli będę miała makijaż to czy wystarczy przed glinką zmyć makijaż micelem? I czy taką glinkę mogę sobie wymieszać w większej ilości i zostawić np. w lodówce na kilka dni? Jestem leniwa i trochę przeraża mnie rozrabianie codzień na nowo ;)
OdpowiedzUsuńPrzymierzam się do wypróbowania glinki i/lub OCM, ale zastanawiam się, co w przypadku glinki z makijażem oczu? Wiem, ze najpierw ma iść micel, no ale glinką oczy należy omijać, więc co z pozostałością miceli na powiekach? Może po prostu zamiast miceli w tym wypadku lepiej olej?
OdpowiedzUsuńWitam, czytam ten blog od niedawna i jestem ciekawa, czy bylo juz porownanie tych sposobow oczyszczenia?
OdpowiedzUsuńTrochę odgrzewam kotlety:-) ale mam pytanie, co myślisz o łączeniu demakijaż olejem ( lniany+rycynowy 70:30) który usuwam szmatką muslinowa i po tym myję skórę białą glinka
OdpowiedzUsuńCzy Glinka czerwona nada się do oczyszczania dla cery z trądzikiem?
OdpowiedzUsuńCzy po zmyciu glinki rozrobionej z hydrolatem można zastosować hydrolat, czy tonik, wspominasz o tym w przedostatnim akapicie.
OdpowiedzUsuń